دسته‌بندی نشده

بهترین پمپ آب برای ساختمان 3 طبقه

قصدِ خرید پمپ آب برای ساختمان 3 طبقه را دارید، ولی نمی‌دانید کدام پمپ مناسبِ ساختمان شماست؟ بسیاری از مردم از کمبودِ فشار آب گله دارند و با خرید پمپ آب مشکل را حل می‌کنند. پمپِ آب با عملکرد و کارایی بالا می‌تواند فشار آب در ساختمان را افزایش دهد و با وجود کمبود آب، استفاده از آن بسیار کاربردی است. اما اگر پمپ مناسبی برای طبقات ساختمان انتخاب نشود، ممکن است آسیب‌های جدی‌ به لوله کشی آب ساختمان وارد کند.

در این مقاله از ابارا، بهترین پمپ آب برای طبقه سوم را به شما معرفی خواهیم کرد. همچنین در مورد عوامل که باید در انتخاب پمپ در نظر بگیرید، توضیحاتی کامل ارائه می‌دهیم. و در نهایت به قیمت پمپ آب برای ساختمان 3 طبقه اشاره می‌کنیم.

بهترین پمپ آب برای طبقه سوم چیست؟

برای انتخاب بهترین پمپ آب برای ساختمان 3 طبقه، چندین گزینه وجود دارد که بسته به شرایط خاص ساختمانِ شما می‌تواند متفاوت باشد. اگر ساختمان سه طبقه شما تک‌واحدی است، استفاده از پمپ‌های جتی توصیه می‌شود. اما اگر هر طبقه دارای ۲ یا ۳ واحد است، پمپ‌های دو پروانه‌ای مناسب‌تر خواهند بود، زیرا این نوع پمپ‌ها دبی بالاتری دارند و عملِ آبرسانی را بهتر انجام می‌دهند.

تذکر: این پیشنهادات کلی است و عوامل زیادی وجود دارد که باعث می‌شود این توصیه‌ها برای اغلب مردم درست نباشد. بنابراین در ادامه به این عوامل می‌پردازیم تا تصمیم درستی بگیرید.

پیشنهاد مطالعه: تفاوت پمپ جتی و بشقابی

نکاتی در انتخاب پمپ آب برای ساختمان 3 طبقه

برای انتخاب پمپ مناسب 3 برای ساختمان طبقه، ابتدا باید نیازهای ساختمان را شناسایی کرده و براساس آن پمپ را انتخاب کنید. در اینجا به مواردی که باید قبل خرید پمپ آب مورد بررسی قرار گیرند، اشاره خواهیم کرد.

1. به میزان مصرف آب توجه کنید

هر ساختمانی بسته به نوع کاربری‌ای که دارد میزان مصرف آب در آن متفاوت است. عوامل مختلفی در میزان مصرف آب دخیل است از جمله: تعداد افراد ساکن در ساختمان، تعداد و نوع دستگاه‌های مصرف‌کننده آب. با محاسبه دقیق میزان آب مصرفی ساختمان، می‌توان ظرفیت پمپ را مشخص کرد. به‌طور مثال اگر مصرفِ آب در ساختمان زیاد باشد، پمپ آب برای ساختمان 3 طبقه باید ظرفیت بیشتر و توان بالاتری داشته باشد تا حجم زیادی از آب را پمپاژ کند.

از سوی دیگر، اگر مصرف کمتری وجود داشته باشد، پمپی با توان کمتر باید انتخاب کرد و نیاز به پمپ قوی‌تر نیست. این محاسبه دقیق به شما کمک می‌کند تا پمپِ آبی، انتخاب کنید که با میزان نیازِ شما مطابقت داشته باشد.

2. توجه به نوع کاربریِ ساختمان

یکی از معیارهای اصلی که باید به آن توجه کرد نوع کاربری ساختمان است. واضح است که حجم آب مصرفی در ساختمان‌های مسکونی نسبت به ساختمان‌های تجاری و صنعتی متفاوت است. در ساختمان‌های مسکونی، مصرف آب بیشتر در فعالیت‌های روزمره مانند حمام، ظرف‌شویی و آشپزی است. در‌حالی‌که در ساختمان‌های تجاری یا صنعتی، ممکن است نیاز به پمپ آب با ظرفیت بیشتر برای تأمین نیازهای بزرگتر و مصرف بالاتر باشد. با در نظر گرفتن نوع کاربری ساختمان، می‌توانیم پمپ مناسبی را انتخاب کنیم که به صورت بهینه، نیازهای آب را برطرف کند.

3. متراژ ساختمان را در نظر بگیرید

با توجه به اندازه و متراژ ساختمان، مصرف آب و نیاز به پمپ آب متغیر است. به‌عبارت ساده‌تر ساختمان‌های بزرگتر معمولاً نیازمند حجم بیشتری از آب هستند. درصورتی‌که ساختمان‌های کوچکتر به دلیل مصرفِ کمتر طبیعتاً پمپ آب با ظرفیت کمتر هم می‌تواند پاسخگوی نیاز ساختمان باشد. از طرفی اگر متراژ ساختمان زیاد باشد، لوله‌ها از پمپ فاصله زیادی خواهند داشت و پمپ باید توانایی پمپاژ آب به همه بخش‌های ساختمان را داشته باشد. ازاین‌رو، محاسبه دقیق متراژ ساختمان برای انتخاب پمپ آب برای ساختمان 3 طبقه ا اهمیت زیادی دارد.

مشخصاتی که پمپ اب ساختمان سه طبقه باید داشته باشد

برای انتخابِ پمپ آب، باتوجه به تنوع گسترده پمپ‌های موجود در بازار، باید ویژگی‌های هر پمپ را با نیازهای ساختمان مقایسه کرد تا بتوانید طبق نیازتان، از پمپ آبِ مناسب ساختمان‌تان بهره ببرید. ازاین‌رو، در زمان انتخاب پمپ، به مشخصاتی که در زیر به‌ آن‌ها اشاره خواهیم کرد، توجه کنید.

ظرفیت و قدرت پمپ مناسب

ظرفیت پمپ یعنی میزان آبی که یک پمپ می‌تواند در واحد زمانی خاصی (مثل دقیقه یا ساعت) پمپ کند. وقتی پمپ آب برای ساختمان ۳ طبقه را انتخاب می‌کنیم، باید ظرفیت آن پمپ به اندازه کافی باشد تا نیازهای آب ساختمان (مانند استحمام، استفاده از آب آشپزخانه و سایر فعالیت‌های روزمره) را تأمین کند. اگر پمپ ظرفیتِ کمتری داشته باشد، قابلیت ارسال آب به سطوح بالاتر ساختمان را نخواهد داشت.

بنابراین، در نظر گرفتن ظرفیت پمپ از اهمیت بسیاری برخوردار است. ظرفیت یا توان پمپ آب با اسب بخار(hp) نشان داده می‌شود و هر چقدر واحد اسب بخار پمپ بالاتر باشد به‌معنی توان بالاتر پمپ آب است. به‌طور مثال ساختمان سه طبقه به پمپ آب با توان یک اسب بخار نیاز دارد تا جوابگوی نیاز ساختمان باشد.

مصرف انرژی پمپ کم

میزان مصرف برق در پمپ‌های ساختمان بسیار مهم است، زیرا مصرف برق می‌تواند تأثیر زیادی بر هزینه‌های ناشی از عملیات پمپ داشته باشد. واضح است که پمپ‌های آب برای عملکرد خود، به مقدار زیادی انرژی برق نیاز دارند. بنابراین بررسی میزان مصرف برقِ پمپ‌ها نیازمند ارزیابی کارایی انرژی آن‌ها و میزان قدرت مصرفی آن در زمان‌ها مختلف است. با توجه به این اطلاعات، انتخاب پمپ‌هایی که توانایی ارائه فشار آب مورد نیاز ساختمان را با مصرف انرژی کمتری دارند، منجر به کاهش هزینه‌های مصرف انرژی برق می‌شوند. این مورد یکی از امتیازهای خوب پمپ آب برای ساختمان 3 طبقه است که توجه به آن موجب کاهش هزینه‌های مصرف انرژی برق خواهد شد.

 آبدهی پمپ یا دبی مناسب

 دبی به حجم یا میزان سیالی که پمپ در یک بازه زمانی خاص جابه‌جا می‌کند، اشاره دارد. لازم به ذکر است که واحد دبی معمولاً متر مکعب در ساعت (m³/h) یا لیتر بر دقیقه (L/min) است. به عنوان مثال، برای یک ساختمان بزرگ‌تر با نیاز آب بیشتر (مثل یک ساختمان سه طبقه)، نیازی به یک پمپ با دبی بیشتر و قدرتمندتر است. انتخاب پمپ با دبی مناسب برای نیازهای آبی ساختمان، به‌صرفه بودن در مصرف انرژی و عملکرد بهینه پمپ کمک می‌کند. بنابراین، هنگامی که قصد خرید پمپ آب برای ساختمان 3 طبقه را دارید، مهم است که به دبی پمپ توجه کنید تا پمپ قادر به تأمین آب مورد نیاز شما باشد.

انتخاب پمپ با هد یا فشار پمپ مناسب

 هد یکی دیگر از پارامترهای مهم برای انتخاب پمپ مناسب برای 3 طبقه است. هد یا فشار پمپ (Pump Head) به ارتفاعی اشاره دارد که یک پمپ قادر است سیال را به آن ارتفاع بالا ببرد. واحد معمول برای اندازه گیری هد، متر در سیستم پمپ آب است. بنابراین لازم است قبل از خرید پمپ، حداکثر ارتفاعی که نیاز به آب‌رسانی با فشار مناسب، دارد را محاسبه کرده و با توجه به آن پمپ را تهیه کنید. 

جنس بدنه پمپ استیل یا چدن

 یکی از موارد حیاتی در زمان خرید یک پمپ آب برای ساختمان 3 طبقه، جنس بدنه پمپ است. اگر جنس بدنه پمپ از استیل یا چدن باشد باعث ماندگاری و طول عمرِ آن می‌شود. آلیاژ چدن که بر پایه آهن ساخته شده، امروزه در صنایع مختلف استفاده می‌شود. این جنس مقاومت بالایی در برابر حرارت، خوردگی و سایش دارد.

قطر ورودی و خروجی دهانه پمپ آب

قطر ورودی و خروجی لوله‌ها یکی از موضوعاتِ مهمِ دیگر، هنگام انتخاب پمپِ آب است. زیرا انتخاب صحیح این قطرها بر توانایی عبور آب و کارایی پمپ تأثیرگذار است. به عنوان مثال، فرض کنید که شما یک پمپ آب با قدرت بالا دارید که قطر خروجی آن کوچکتر از لوله اتصالی به مصرف‌کننده است. در این صورت، فشار سیال کاهش می‌یابد و به میزان لازم برای مصرف‌کننده نمی‌رسد. این روند باعث تأثیر منفی بر عملکرد سیستم پمپ نیز خواهد شد. به طور کلی، قطر ورودی و خروجی لوله‌ها باید به گونه‌ای باشند که توانایی عبور سیال با فشار مناسب را فراهم کنند و باعث بهبود کارایی و عملکرد پمپ شوند.

تمام موارد بالا برای یک انتخاب صحیحِ پمپ آب برای ساختمان 3 طبقه ضروری است. این دستگاه اگر مطابق با نیاز شما تهیه شود، نه‌تنها باعث افزایش فشار آب در ساختمان می‌شود، بلکه طول عمر دستگاه نیز کاهش می‌یابد. پس در انتخاب پمپ عجله نکنید و با محاسبه دقیق و بررسی مشخصات پمپ آب، خریدی مطمئن داشته باشید.

پیشنهاد و معرفی پمپ آبِ مناسبِ ساختمان 3 طبقه

برای یک ساختمان سه طبقه، نیاز به یک پمپ آب با ظرفیت مناسب و قدرت کافی است. این پمپ باید بتواند آب را به تمام نقاط مختلف این ساختمان هدایت کند. به‌علاوه، باید توانایی تأمین فشار کافی برای رساندن آب به ارتفاع سه طبقه را داشته باشد. از‌این‌رو بهترین پیشنهادها برای انتخاب پمپ آب برای ساختمان 3 طبقه می‌توان به موارد جدول زیر اشاره کرد:

اهمیت نصبِ اصولی پمپ آب خانگی

 نصب اصولی پمپ آب بسیار اهمیت دارد؛ چون بر عملکرد و عمر مفید پمپ مؤثر است. در واقع اگر نصب پمپ آب برای ساختمان سه طبقه به درستی انجام نشود، ممکن است مشکلاتی نظیر نقص در عملکرد پمپ، صدا و لرزش زیاد، مصرف انرژی بیش از حد و حتی خرابی پمپ به‌وجود آید. اصولی نصب کردن پمپ به مواردی مانند نحوه اتصال لوله‌ها، تعبیه فیلترها، نصب و تنظیم صحیح سیستم حفاظتی و محل نصب مربوط می‌شود. همچنین باید در نظر بگیرید که سطح محل نصب حتماً هموار باشد و شیب زیادی نداشته باشد. رعایت این موارد به افزایش عمر پمپ و عملکرد صحیح پمپ آب کمک می‌کند. توصیه می‌شود از یک تکنسین متخصص برای نصب و راه‌اندازی کمک بگیرید تا با خیال آسوده از آن استفاده کنید.

قیمت پمپ آب برای ساختمان 3 طبقه

همانطور که می‌دانید پمپ آب خانگی یکی از تجهیزات پراستفاده در منازل و ساختمان‌های با کاربری‌های مختلف است. اما یکی از موارد بسیار مهم در زمان خرید پمپ آب علاوه‌بر انتخاب صحیح پمپ آب برای ساختمان 3 طبقه، قیمت آن است. قیمت خرید پمپ آب برای ساختمان به‌دلیل کیفیت ساخت، ظرفیت پمپ و متنوع بودن برندهای مختلف در بازار، کاملاً متغیر است. به همین دلیل نمی‌توان قیمت دقیقی را در این زمینه تعیین کرد. توصیه ما این است که با مشاورین و کارشناسان ما در سایت تماس بگیرید و از آن‌ها در مورد قیمتِ روزِ پمپ مورد نظرتان جویا شوید.

سخن پایانی

در این مقاله، نحوه‌ انتخاب صحیح پمپ آب برای ساختمان 3 طبقه را توضیح دادیم. به‌طور خلاصه، برای انتخاب پمپ مناسب، نیازهای ساختمان مانند متراژ، کاربری و میزان مصرف آب ساختمان را باید به‌صورت دقیق بررسی و محاسبه کرد. سپس با در نظر گرفتنِ پارامترهای اصلی انتخاب پمپ آب مانند حداکثر هد، دبی، توان پمپ و قطر ورودی و خروجی دهانه لوله‌های پمپ و تطبیق آن‌ها با نیازهای ساختمان به خرید پمپ بپردازید.

اما با توجه به تمام نکات و مطالبِ فوق، هنگام خرید پمپ آب برای ساختمان سه طبقه، با توجه به تنوع برندهای بازار، ممکن است سردرگم شوید. برای حل این مشکل، پیشنهاد می‌شود که با مشاورین و کارشناسان شرکت پایا گسترش خورشید تابان که نمایندگی رسمی برند اِبارا در ایران است، مشورت کنید. این اقدام می‌تواند به انتخاب صحیح شما جهت خرید بوسترپمپ و انواع پمپ‌ها کمک کند و با کیفیتِ این برند، خریدی مطمئنی داشته باشید.

سوالات متداول

 • آیا نصب پمپ آب برای ساختمان 3 طبقه به مجوز نیاز دارد؟

  بسته به مقررات محلی، ممکن است نیاز به اخذ مجوز برای نصب پمپ آب باشد. توصیه می‌شود قبل از نصب با شهرداری محلی خود مشورت کنید.

 • چه نوع پمپ آبی برای ساختمان سه طبقه مناسب است؟

  پمپ‌های طبقاتی یا پمپ‌های مخصوص فشار قوی برای ساختمان‌های سه طبقه مناسب هستند، زیرا می‌توانند فشار آب لازم را برای رسیدن به طبقات بالاتر فراهم کنند.

 • چگونه می‌توان فشار آب مورد نیاز برای ساختمان سه طبقه را محاسبه کرد؟

  فشار آب مورد نیاز برای هر طبقه معمولاً حدود 0.5 بار است. بنابراین، برای سه طبقه، شما به فشاری حدود 1.5 تا 2 بار نیاز دارید، به‌علاوه فشار اضافی برای جبران افت فشار در لوله‌ها.

 • چه عواملی باید هنگام خرید پمپ آب در نظر گرفته شود؟

  عواملی مانند ظرفیت پمپ، فشار آب خروجی، کیفیت ساخت، برند، قیمت و خدمات پس از فروش از جمله مواردی هستند که باید در نظر گرفته شوند.

 • چگونه می‌توان از عمر طولانی پمپ آب اطمینان حاصل کرد؟

  نگهداری مناسب و دوره‌ای، استفاده از قطعات یدکی اصلی و دنبال کردن دستورالعمل‌های تولیدکننده می‌تواند به افزایش عمر پمپ کمک کند.