پمپ آب ابارا

تفاوت پمپ محیطی و بشقابی

تفاوت پمپ محیطی و بشقابی

اجرای پمپ آب محیطی و بشقابی در فضای مسکونی و تجاری بسیار دیده می شود. به همین دلیل آشنایی با تفاوت پمپ محیطی و بشقابی موضوع مهمی است که قبل از انتخاب به آن پرداخت می شود. امروزه پمپ های آبرسان با ویژگی ها و عملکردهای متفاوتی طراحی می شوند که در نظر گرفتن ویژگی های فنی، مقدار آبدهی، هد و ... و تطابق آن ها با نیاز ساختمان امری ضروری است. درک کامل هر دو مدل محیطی و بشقابی باعث می شود با توجه به شرایط بهترین انتخاب را تجربه کنید و از ویژگی های برجسته هر کدام برخوردار شوید.

پمپ آب بشقابی چیست؟

قبل از بررسی تفاوت پمپ محیطی و بشقابی، به تعریف جداگانه هر کدام پرداختیم تا آشنایی کامل با این دو مدل پرطرفدار داشته باشید. مدل بشقابی از پروانه های پهن و گرد ساخته می شود. گویی دیسک های پره دار داخل ان قرار گرفته است. چرخش پروانه بسیار شبیه آسیاب های آبی قدیمی است. در واقع پروانه با قرار گرفتن دو دیسک گرد در یک چرخه وصل هستند. نحوه قرارگیری آن ها اوریب است تا راحت تر آب را پمپاژ کنند.

مدل پمپ بشقابی از نمونه پمپ های گریز از مرکز است که طراحی ساده ای دارد و بسیار کم پیش می آید دچار خرابی شود. این مدل پمپ ها برای پمپاژ سیالات با ویسکوزیته کم پیشنهاد می شوند و برای خانه های آپارتمانی قابل استفاده هستند. ظرفیت های بالای آن برای محیط های صنعتی نیز نصب می شود.

پمپ آب محیطی چیست؟

پمپ محیطی دارای پروانه های توربینی شکل است که با افزایش تعداد پره ها، ظرفیت پمپ نیز ارتقا می یابد. پروانه ها به صورت هم محور طراحی شده اند و با کمک موتور الکتریکی با سرعت بالایی به چرخش درمی آیند.  با چرخش پروانه ها، سیال با فشار بیشتر پمپاژ می شود. از پمپ های محیطی برای خانه های دارای دبی کم استفاده می کنند. با نصب این پمپ افت فشار شدید آب کاملا حل می شود.

پروانه های پمپ محیطی به صورت دو طرفه با تعداد پره های زیاد تولید می شوند. این پره ها در امتداد طول محور پروانه نصب شده اند و با سرعت بالایی شروع به چرخیدن می کنند. بدین شکل فشار سیال بالا می رود.

پیشنهاد مطالعه: تفاوت پمپ جتی و بشقابی

بررسی تفاوت پمپ محیطی و بشقابی؛ از طراحی تا عملکرد 

هر دو پمپ جز انتخاب های رایج برای انتقال سیالات دارای ویسکوزیته کم هستند. به خوبی می تواند حجم بالایی از سیالات را جابجا کنند، اما برای سیالات دارای چگالی بالا طراحی نشده اند. در موارد زیر به تفاوت های اصلی پمپ محیطی و بشقابی می پردازیم:

  • مهم ترین تفاوت این دو، طراحی پروانه ها است. برای پمپ بشقابی از پروانه های دیسکی شکل با تعداد پره های زیاد استفاده کردند. هر کدام از پره ها مقداری از سیال را حمل و به سمت خروجی هدایت می کند. اما در محیطی پروانه به صورت توربینی طراحی شده اند. پروانه حول محور می چرخند و سیال توسط پره های مختلف به سمت جلو پرت می شود. در واقع فشار سیال با عبور از هر پره افزایش می یابد.
  • از دیگر تفاوت پمپ محیطی و بشقابی، جابجایی حجم زیاد آب در مدل بشقابی است. مدل های بشقابی با دبی بیشتر برای جابجایی آب زیاد طراحی شده اند و برخلاف مدل های محیطی توانایی افزایش فشار آب را ندارند. به همین خاطر، از آن ها بیشتر برای خانه های مسکونی کوچک و ویلا استفاده می کند. مدل های محیطی فشار آب تا حدودی افزایش می دهد و مناسب ساختمان های بلند هستند. البته برعکس مدل های بشقابی دبی کمی دارند.
  • پمپ بشقابی توانایی پمپاژ سیالات دو فاز را ندارد و هنگام روبرو شدن با آب های حاوی هوا دچار اختلال می شود. اما پمپ محیطی به خوبی سیالات دو فاز را انتقال می دهد و با حضور هوا در آب مشکلی ندارد.
  • از نظر مکش مثبت، پمپ بشقابی از محیطی سبقت می گیرد. براساس مشاهدات، میزان قدرت مکش پمپ بشقابی برای تامین آب نسبت به پمپ های محیطی با توان مکانیکی یکسان بیشتر است.
  • یکی دیگر از تفاوت ها، منحنی عملکرد پمپ محیطی و بشقابی است. هنگام کاهش دبی، مدل بشقابی توان خود را از دست می دهد، در حالی که پمپ محیطی به خوبی نسبت به کاهش دبی واکنش نشان می دهد. با افت فشار، پمپ محیطی شیب خطی خود در منحنی عملکردی را حفظ می کند.
  • پمپ های محیطی به راحتی می توانند در شرایط خشک کار کنند، اما پمپ بشقابی دچار مشکل می شود. هنگام تخلیه منبع آب، پمپ محیطی مایعی درون محفظه چرخش قرار می دهد که مانع آسیب دیدگی می شود.

پمپ محیطی یا بشقابی، کدام بهتر است؟

اگر شرایط مورد نظران به دبی بیشتر نیاز دارد و فشار بالا جز فاکتورهای مهم آن به حساب نمی آید، مدل بشقابی انتخاب بهتری است. در صورتی که قرار است پمپ در شرایط خشکی نصب کنید، بهتر است به سراغ پمپ محیطی بروید. این پمپ به خوبی در حالت خشک بودن کار و از مشکلاتی مانند سوختن سیم پیچ جلوگیری می کند.

یکی دیگر از موضوعاتی که روی انتخاب بین محیطی و بشقابی اهمیت دارد، انتقال سیالات همراه با گاز و هوا است. در این چنین شرایط، پمپ محیطی انتخاب بهتری است، اما پمپ آب بشقابی توانایی انتقال سیالات دارای ناخالصی را ندارد.

کلام آخر

دانستن تفاوت پمپ محیطی و بشقابی برای خرید راحت تر بسیار مهم است. انتخاب هر کدام با توجه به نیازهای محیط انجام می شود و باید قبل از خریداری، در نظر بگیرید چه شرایطی وجود دارد. از جمله فاکتورهای مهم در انتخاب پمپ می توان به میزان جریان انتقال سیال، دبی، حفظ شیب و نوع پروانه اشاره کرد. هر کدام از مدل های محیطی و بشقابی از نظر این ویژگی ها با یکدیگر متفاوت هستند. خرید بوسترپمپ و انواع پمپ‌ها از ما به عنوان بزرگترین و اولین نمایندگی EBABRA در ایران، یعنی خریدی هوشمندانه و مقرون‌به‌صرفه.

اتومات پمپ آب قیمت
تعمیر ست کنترل پمپ آب
اتوماتیک پمپ آب پنتاکس
ست کنترل پنتاکس
قیمت مخزن پمپ آب خانگی
قیمت پمپ آب

کلید اتوماتیک پمپ آب
قیمت مخزن پمپ آب خانگی
قیمت پمپ آب
تعمیر ست کنترل پمپ آب
اتوماتیک پمپ آب پنتاکس
قیمت ست کنترل