دسته‌بندی نشده

پمپ مکش آب از چاه- انواع و کاربردها

در دنیای کشاورزی و مدیریت منابع آب، پمپ‌های مکش آب از چاه نقش حیاتی ایفا می‌کنند. این پمپ‌ها که برای برداشت آب از عمق زمین طراحی شده‌اند، به‌عنوان رگ‌های حیاتی زمین کشاورزی و بخش‌های صنعتی به‌شمار می‌روند. اما انتخاب صحیح پمپ مکش آب از چاه می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. در این مقاله، به بررسی انواع پمپ‌های مکش آب چاه، کاربردها و نکات مهم در انتخاب آن‌ها می‌پردازیم.

معرفی انواع پمپ چاه:

پمپ مکش آب از چاه در انواع مختلفی وجود دارند که هرکدام نیز با داشتن ویژگی‌های منحصر‌به‌فردِ خود، کاربرد خاصی دارند. در ادامه، به بررسی دقیق‌تر هریک از این انواع و نحوه انتخاب مناسب‌ترین پمپ برای شرایط مختلف خواهیم پرداخت.

پمپ شناور

پمپ‌ شناور چاهی که به آن پمپ چاه عمیق نیز گفته می‌شود یکی از بهترین پمپ‌ مکش آب از چاه، به‌ویژه چاه‌های عمیق است. این نوع پمپ‌ها از جمله پمپ‌های سانتریفیوژ (گریز از مرکز) هستند و تعداد زیادی پروانه بر روی شفت الکتروموتور خود دارند. این ویژگی باعث می‌شود که با فشار کاری بالا، آب را به محل مورد نظر منتقل کنند.

این پمپ‌ها به صورت مستغرق در آب قرار می‌گیرند و با استفاده از نیروی مکش حاصل از حرکت پروانه‌هایشان، آب را به‌ترتیب وارد طبقات پمپ کرده و در هر مرحله فشار آب را افزایش می‌دهند. پمپ‌های شناور می‌توانند آب را از عمق زیادی مکش کنند و به همین دلیل برای چاه‌هایی با عمق زیاد مناسب هستند. این نوع پمپ به‌دلیل کارایی و طول عمر بالا، رضایت و توجه بسیاری از کاربران و کشاورزان را به خود جلب کرده است.

پمپ جتی

پمپ جتی یکی دیگر از انواع پمپ‌ مکش آب از چاه است که درون چاه نصب نمی‌شود. در واقع باید روی زمین و کنار چاه قرار بگیرد. بنابراین، این نوع پمپ برای مواقعی که نمی‌توانید از پمپ شناور برای کشیدن آب از چاه استفاده کنید، گزینه مناسبی خواهد بود.

پمپ‌های جت برای چاه‌های کم‌عمق و کم‌قطر مناسب هستند و از سه جزء اصلی تشکیل شده‌اند: جت، پروانه و موتور الکتریکی. این پمپ‌ها به‌صورت خودمکش عمل می‌کنند و قادر به مکش آب از عمق‌های کمتر از ۷ متر هستند. پمپ‌های جت به دلیل ساختار ساده و قیمت مناسب، برای استفاده‌های خانگی و کشاورزی محبوبیت دارند.

پیشنهاد مطالعه: تفاوت پمپ محیطی و جتی

پمپ شفت و غلاف (پمپ توربینی عمودی)

پمپ شفت، یکی از انواع پمپ‌های مستغرق است که به نام پمپ توربینی عمودی یا Vertical Turbine Pump نیز شناخته می‌شود. این نوع پمپ که در چاه‌های عمیق هم استفاده می‌شود، برای مواقعی که دسترسی به برق برای کاربر وجود ندارد بسیار کاربردی است. برای استفاده از این پمپ، موتور شفت باید در خارج از چاه قرار بگیرد تا در صورت دسترسی به برق به صورت الکتریکی عمل کند یا در صورت عدم دسترسی به برق، با موتور دیزلی یا الکتروموتور کار کند.

با توجه به اینکه موتورِ پمپ خارج از چاه و پروانه‌های آن درون چاه قرار می‌گیرند، قطعاً دستگاه نیاز به شفت دارد که هرچقدر چاه عمیق‌تر باشد، شفت بلندتری باید به کار بُرد که می‌تواند برای کاربر پرهزینه باشد. اما به طور کلی، از این پمپ برای انتقال آب از چاه عمیق استفاده می‌شود.

پمپ کفکش

از مشخصات بارز پمپ‌های کفکشی این است که همانند پمپ شناور در زیر آب قرار می‌گیرند و هنگام کارکرد باید در آب غوطه‌ور شوند. به همین دلیل می‌توانند انتخابِ مناسبی برای چاه‌های عمیق به‌ویژه برای انتقال آب از چاه به‌منظور آب‌رسانی به زمین‌های کشاورزی باشند. اما برای اینکه از این مدل پمپ جهت انتقال آب از چاه عمیق استفاده کنید باید از پمپ کفکش با ارتفاع بالا کمک بگیرید. در چنین شرایطی باید تعداد پروانه‌های پمپ بیش از یک عدد باشد تا فرایند انتقال آب به‌درستی انجام شود. اندازه قطر دهانه خروجی این پمپ از 1 تا 6 متغیر است. پس باید با توجه به اندازه قطر دهانه چاه، مدل مناسب را انتخاب کنید.

کاربرد پمپ مکش آب

پمپ‌ مکش آب از چاه برای استفاده در کشاورزی، صنعت و مصارف خانگی بسیار مفید هستند. با استفاده از این پمپ‌ها می‌توان آب را از چاه‌های عمیق به‌طور موثر و کارآمد به بالا کشید. این کاربرد می‌تواند در آبیاری مزارع، امکان انتقال آب به ارتفاعات بالا یا مصارف خانگی مانند تامین آب شهری در مناطقی که از شبکه آب شهری بهره‌مند نیستند، مورد استفاده قرار گیرد. در واقع پمپ چاه برای کشاورزان بسیار کاربرد دارد و به آن‌ها کمک می‌کند تا آب را به زمین کشاورزی خود برسانند و به رشد محصولات کمک کنند. همچنین برای مناطقی که به‌خاطر کمبود آب، دچار قطعی آب می‌شوند به‌راحتی می‌توان به‌وسیله پمپ چاه به آب دسترسی پیدا کرد.

مزایای  و معایب پمپ مکش آب از چاه

پمپ‌ مکش آب از چاه، ابزارهای حیاتی در تأمین آب است، اما مانند هر وسیله‌ای دیگر مزایا و معایب خاص خود را دارد. در این بخش، به بررسی جامع این ویژگی‌ها می‌پردازیم:

مزایای پمپ آب مکشی

استفاده از پمپ مکش مزایای بسیاری برای آبیاری مزارع، مصارف خانگی و صنعتی، خصوصاً زندگی روستایی دارد. از جمله:

 • دسترسی پایدار به آب: با استفاده از پمپ مکش آب، می‌توان به طور مداوم از آب زیرزمینی استفاده کرد و از فشار آب خوبی برای امورات زندگی بهره برد.
 • افزایش بهره‌وری آب: با استفاده از پمپ مکش آب می‌توان در شرایط کمبود آب که اکثر مناطق با مشکل کم‌آبی مواجه هستند، از آب چاه با فشار کافی بهره‌مند شد.
 • تنوع در انواع و اندازه‌ها: پمپ مکش آب از چاه در انواع مختلفی مانند جتی، زیرآبی، سانتریفیوژی و غیره موجود هستند که هرکدام برای شرایط مختلف مناسب‌اند.
 • عملکرد خوب در مکش پمپ آب: پمپ‌های شناور به‌ویژه در مکش آب از عمق‌های زیاد، عملکرد بهتری نسبت به سایر انواع پمپ‌ها دارند.

معایب پمپ آب مکشی

از ایرادهایی که به این دسته پمپ‌ها وارد است می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هزینه‌های زیاد نصب و نگهداری: نصب و نگهداری پمپ مکش آب از چاه می‌تواند هزینه‌بر باشد، به‌ویژه اگر سرویس‌های دوره‌ای را در نظر نگیرید و در پیِ آن به تعمیرات مکرر و اساسی نیاز پیدا کند.
 • محدودیت‌های عمقی: هر نوع پمپی برای عمقِ مشخصی کاربرد دارد. مثلاً پمپ‌های جتی معمولاً برای چاه‌های کم‌عمق مناسب هستند و در عمق‌های زیاد کارایی ندارند.
 • مصرف بالای انرژی: برخی از پمپ‌ها، به‌ویژه آن‌هایی که برای چاه‌های عمیق استفاده می‌شوند، ممکن است مصرف انرژی بالایی داشته باشند.

در انتخاب پمپ‌ مکش آب از چاه، باید به دقت همه جوانب را سنجید و با توجه به شرایط خاصِ چاه و نیازهای آبی، بهترین گزینه را انتخاب کرد. مشاوره با کارشناسان و استفاده از تجربیات دیگران می‌تواند در این انتخاب کمک‌کننده باشد.

6 نکته مهم برای انتخاب پمپ مکش آب چاه

در انتخاب پمپ مکش آب از چاه، در نظر گرفتنِ چندین فاکتور مهم است. در این بخش، به برخی از مهم‌ترین نکاتی که باید هنگام خرید پمپ مکش آب چاه در نظر داشته باشید، اشاره می‌کنیم.

 1. عمق چاه: برای انتخاب پمپ چاه، ابتدا باید عمق چاه را در نظر بگیرید. اگر عمقِ چاه، زیر ۷ متر باشد، در رده چاه‌های کم‌عمق قرار دارد و باید از پمپ مکش آب کم‌عمق استفاده کرد. اما چاه با عمق بالای ۷ متر، جزو پمپ آب چاه عمیق است و پمپ به همان میزان باید از توان بیشتری برخوردار باشد. به‌عنوان مثال؛ پمپ‌های جت برای چاه‌های کم‌عمق و پمپ‌های زیرآبی برای چاه‌های عمیق‌تر مناسب هستند.
 2. قدرت و ظرفیت پمپ: میزان فشار آبی که پمپ در یک بازه زمانی خاص می‌تواند به لوله‌ها منتقل کند را توان و قدرت پمپ می‌گویند. شما باید با توجه به عمق چاه و میزان مصرف آب، قدرت و ظرفیتِ مناسب پمپ را در نظر بگیرید.
 3. کیفیت و قیمت: پمپ‌ مکش آب از چاه باید کیفیت بالایی داشته باشد؛ چون پمپ یک دستگاه الکترونیکی است و اگر کیفیت مطلوبی نداشته باشد، طول عمرِ مفید آن کم خواهد بود. همچنین ممکن است به‌علت کیفیت پایین با هزینه‌های زیادی برای تعمیر یا تعویض آن مواجه شوید. بنابراین، بهتر است کیفیت را فدای قیمت نکنید و برای داشتن یک پمپ با کارایی مناسب و طول عمر بالا، بودجه کافی را در نظر بگیرید. برای انتخاب یک پمپ باکیفیت، توصیه می‌شود از برندهای معتبر مانند اِبارا (Ebara) خرید کنید. ابارا سال‌هاست که بهترین پمپ‌ مکش آب از چاه را در بازار عرضه می‌کند. به همین خاطر شما می‌توانید با اطمینان از پمپ آب‌های باکیفیتِ این برند تهیه کنید.
 4. قطر دهانه چاه: یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار بر انتخاب مدل پمپ، اندازه‌گیری قطر دهانه چاه است. باید پمپی انتخاب کنید که بتوان آن را به درون چاه فرستاد. پمپ‌های زیرآبی برای چاه‌های با قطر کمتر مناسب هستند، درحالی‌که پمپ‌های سانتریفیوژ برای چاه‌های با قطرِ بیشتر طراحی شده‌اند. محاسبه قطر دهانه پمپ بر حسب اینچ است که بسته به نیاز شما در بازار با مدل‌های مختلف وجود دارد.
 5. شرایط محیطی: شرایط محیطی مانند دما، رطوبت و وجود مواد شیمیایی در آب می‌تواند بر انتخاب مواد و طراحی پمپ تأثیر بگذارد.
 1. ضمانت و خدمات پس از فروش: برای خرید پمپ، از شرکت تولید‌کننده اطمینان حاصل کنید که خدمات پس از فروش مناسبی برای تعمیرات و نگهداری پمپ شما ارائه می‌دهد.

با رعایت این نکاتِ کاربردی می‌توانید خریدی رضایت‌بخش از پمپ‌ مکش آب از چاه داشته باشید و از مزایای آن بهره‌مند شوید.

قیمت پمپ های چاه  

پمپ‌های چاه دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند. بنابراین برای تعیین قیمت پمپ آب چاه باید فاکتورهای موثر بر قیمت را بررسی کرد. به‌طور کلی پمپ چاه به فاکتورهایی مانند برند، کیفیت، نوع پمپ، جنس بدنه و متریال پمپ بستگی دارد. در چنین شرایطی می‌توانید برای اطلاع دقیق از انواع پمپ‌های چاه، با کارشناسان این مجموعه مشورت کرده و با راهنمایی آن‌ها از قیمت دقیق پمپ چاه مطلع شوید.

جمع بندی

پمپ‌های مکش آب چاه ابزارهای حیاتی در تأمین آب هستند و انتخاب صحیح آن‌ها می‌تواند تأثیر بزرگی بر کارایی و دوام سیستم آبرسانی داشته باشد. با در نظر گرفتن عوامل فوق، می‌توانید پمپی را انتخاب کنید که نیازهای شما را به بهترین شکل ممکن برآورده سازد. پمپ‌ مکش آب از چاه، انواع مختلفی دارد که هرکدام برای موقعیت‌های متفاوت، کارایی خاص خود را دارند. در واقع شما با استفاده از پمپ‌های مکنده، می‌توانید از آب‌های زیرزمینی خود به صورت کامل، موثر و اقتصادی بهره ببرید.

ازآنجایی‌که برای خرید این محصولات باید از کیفیت آن مطمئن باشید، بهتر است از شرکت پایا گسترش خورشید تابان در این زمینه مشورت بگیرید تا با ارائه محصول باکیفیتِ برند اِبارا، دغدغه شما از این موضوع برطرف کند. خرید بوسترپمپ و انواع پمپ ابارا ایتالیایی، از اولین نمایندگی اِبارا در ایران، انتخابی هوشمندانه است.